shadow
Skriv ut artikkel

Helsenorge.no satser på rus og psykisk helse (Dobbeltdiagnose)

Helsedirektoratet lanserte i midten av juni Helsenorge.no. Direktoratet satser nå på å videreutvikle informasjonen til pårørende innen rus og psykisk lidelse. Målet er en samla oversikt med pårørendeinformasjon.

27.09.2011 | PsykNytt

Veiviser: Helsenorge.no skal gjøre det lettere for brukere og pårørende å finne helseinformasjon på nett.

– Helsenorge.no skal være en veiviser til kvalitetsstemplede helsetjenester, og skal gjøre det lettere å finne fram i det store mangfoldet, forteller Roar Olsen, avdelingsdirektør for Helseportal, Divisjon eHelse og IKT, i Helsedirektoratet. Han er det nærmeste en kan komme en redaktør for Helsenorge.no akkurat nå.

- Til nå har prosjektet vært et samarbeid mellom flere. Ulike offentlige helseetater har levert faglig innhold. Men nå, når tjenesten har kommet over i driftsfasen, skal det etableres en fast redaksjon, sier avdelingsdirektøren.

Nettstedet har to hovedmål. Det viktigste målet er å gjøre det lettere for pasienter, pårørende og brukere å forholde seg til helsevesenet og til helseinformasjon på nett. Det andre målet er å lette arbeidsbyrden for de helsefaglige miljøene.

- Til nå har det meste av helseinformasjonen ligget på nettet på lokale og regionale nettsider. Alle har hver sitt nettsted med veldig mye likt innhold. Mye av dette kan samordnes. Da slipper de å gjøre den samme jobben i alle regioner, påpeker Olsen.

Les hele artikkelen her

Artikkelen har tidligere vært publisert i nyhetsbloggen PsykNytt.

Les mer om ikt, pasientinformasjon, rus og avhengighet og schizofreni og psykose, eller gå til siste nummer av PsykNytt.

Del saken|

Helsebiblioteket.no | Ansv. redaktør: Prof. dr.med. Magne Nylenna | Om oss
Tlf.: 464 00 486 | E-post: redaksjonen@helsebiblioteket.no | Vilkår for bruk
Facebook-ikon Følg oss på Facebook  |  Twitter-ikon Følg oss på Twitter