shadow
Skriv ut artikkel

Vanskelig å måle effekten av Mammografiprogrammet

Har det nasjonale Mammografiprogrammet levd opp til målsettingen om reduksjon i dødelighet? Det er vanskelig å måle på en god måte, ifølge dansk professor.

17.10.2011 | Forskning.no/Norges forskningsråd
Kvinne, bryster, bikini, svart-hvitt
I Norge får alle kvinner mellom 50 og 69 år tilbud om mammografi for å oppdage brystkreft i en tidlig fase av sykdommen. Foto: Stock.xchng

Flere studier har vist at man langt fra har oppnådd den forventede reduksjonen i dødelighet av brystkreft etter at Mammografiprogrammet ble etablert. Professor Elsebeth Lynge ved København universitet understreker imidlertid at et viktig hensyn må tas når man vurderer effekten på dødelighet: mammografi var utbredt blant norske kvinner allerede før det nasjonale screeningprogrammet ble innført. Det at noen får tatt mammografi på privat initiativ, kalles villscreening. Når det har vært en utstrakt villscreening, har det allerede skjedd en reduksjon i dødeligheten. Les mer om de ulike vurderingene av Mammografiprogrammet.

Del saken|

Helsebiblioteket.no | Ansv. redaktør: Prof. dr.med. Magne Nylenna | Om oss
Tlf.: 464 00 486 | E-post: redaksjonen@helsebiblioteket.no | Vilkår for bruk
Facebook-ikon Følg oss på Facebook  |  Twitter-ikon Følg oss på Twitter