Skriv ut artikkel|Skriv ut artikkel inkludert relaterte artikler|

Begrenset forsyning av Mucomyst inhalasjonsvæske®

Giftinformasjonen anbefaler en midlertidig endring i prosedyren for behandling av paracetamolforgiftninger

23.09.2011
Pinex, Pamol, Paracet
Paracetamol. Foto: Helsebiblioteket

Ny informasjon: Nå i 2012 er det ikke lenger leveringsproblemer for Mucomyst inhalasjonsvæske®. Saken fjernes ikke, men problemstillingen er altså ikke lenger aktuell.

Legemiddelverket har sendt ut informasjon om at forsyningen av Mucomyst inhalasjonsvæske® er begrenset (http://www.legemiddelverket.no/templates/InterPage____83194.aspx), og de oppfordrer til at Mucomyst inhalasjonsvæske® i denne situasjonen forbeholdes bruk ved paracetamolforgiftninger og andre alvorlige tilstander. Mucomyst inhalasjonsvæske® inneholder acetylcylstein og er førstevalg ved paracetamolforgiftninger med behov for intravenøs antidotbehandling. Det finnes ikke andre registrerte preparater i Norge som kan brukes til i.v. administrasjon av acetylcystein.

Administrasjon av acetylcystein ved akutte forgiftninger med enkeltinntak av paracetamol

Acetylcystein gir god beskyttelse mot levertoksisitet hvis det administreres i løpet av de 8 første timene etter et akutt enkeltinntak av paracetamol. Ved akutte inntak av antatt toksiske doser er det anbefalt å starte behandling med acetylcystein så snart som mulig. Behandlingen kan så avbrytes dersom s-paracetamol ligger under behandlingsgrensen. Vi vet at behandlingen med acetylcystein i de fleste tilfeller kan avbrytes når slikt prøvesvar foreligger. NB! En får ikke pålitelige serumverdier før det har gått minst 4 timer etter inntak.

For å begrense bruken av acetylcystein i den nåværende situasjonen anbefaler Giftinformasjonen at en i noen tilfeller venter med å starte behandling med antidot. Dette gjelder kun ved ett enkelt inntak av paracetamol, og der behandlingen ikke vil komme i gang senere enn 8 timer etter inntaket. I disse tilfellene kan en vente med å igangsette behandling med antidot inntil pålitelig s-paracetamol foreligger (minst 4 timer etter inntak). I disse situasjonene anser Giftinformasjonen det som lite risikofylt å utsette behandlingsstart til s-paracetamol foreligger. Tiltaket anbefales for å hindre unødig bruk av antidot i denne spesielle leveringssituasjonen. For vurdering av enkeltsituasjoner: Ta kontakt med Giftinformasjonen.

Midlertidig prosedyre for antidotbehandling ved ett enkeltinntak av paracetamol

Det er vesentlig at denne prosedyren bare brukes ved enkeltinntak av paracetamol. Ved inntak som strekker seg over lang tid, flere dager eller der tidspunktet for inntak er usikkert må en forholde seg til standardprosedyrene for behandling med antidot.

Konsulter Giftinformasjonen ved behov for diskusjon. Kontakt med klinisk bakvakt ved Giftinformasjonen formidles ved behov.

Administrasjon av acetylcystein ved etablert leverskade fremkalt av paracetamol

Ved etablert paracetamolindusert leverskade er effekten av antidot betraktelig mindre enn hvis antidot gis de første timene etter inntak – dvs. før leverskade inntrer. Mekanismen bak den beskyttende effekten av acetylcystein er da også en annen (ikke via tilførsel av reduserende ekvivalenter). Ut fra lokale/sentrale restlagre av motgift bør en ha svært strenge kriterier for å gi acetylcystein i slike tilfeller.
 
Konsulter Giftinformasjonen ved behov for diskusjon. Kontakt med klinisk bakvakt ved Giftinformasjonen formidles ved behov.

Peroral dosering av acetylcystein

Acetylcystein kan gis peroralt, men i.v. administrering anbefales som førstevalg. Det finnes flere perorale preparater med acetylcystein på det norske markedet. Ta kontakt med Giftinformasjonen for nærmere informasjon om preparater og peroral dosering ved paracetamolforgiftninger, dersom Mucomyst inhalasjonsvæske® ikke kan skaffes.

Bruk av acetylcystein ved andre forgiftninger

Bruk av acetylcystein som antidot ved andre forgiftninger, for eksempel med amatoksinholdig sopp, er ikke godt dokumentert. Slik bruk bør reduseres så lenge denne forsyningssituasjonen vedvarer. Dette for å sikre antidot til de som trenger det mest. Konsulter Giftinformasjonen ved behov for diskusjon.

Del saken|

Helsebiblioteket.no | Ansv. redaktør: Prof. dr.med. Magne Nylenna | Om oss
Tlf.: 464 00 486 | E-post: redaksjonen@helsebiblioteket.no | Vilkår for bruk
Facebook-ikon Følg oss på Facebook  |  Twitter-ikon Følg oss på Twitter