Vil du hjelpe oss å gjøre Helsebiblioteket bedre? Delta i brukerundersøkelsen vår og del dine erfaringer med oss.
Til brukerundersøkelsen (Microsoft Forms)

Viktig informasjon om Cyanokit

Det er avdekket mulig mikrobiell kontaminering under produksjonen av Cyanokit, med fare for infeksjon ved bruk av batcher distribuert i Norge. Produksjonen er midlertidig stanset, og det er kritisk mangel på Cyanokit i Europa. Basert på nytte/risikovurdering ved en behandlingstrengende cyanidforgiftning er de aktuelle batchene ikke trukket tilbake.

Viktig informasjon om Cyanokit
Illustrasjonsfoto sprøyte og hetteglass Foto: Colourbox
Publisert 19. desember 2024

Risiko for mikrobiell kontaminering
Det er avdekket at visse batcher av Cyanokit kan være ikke-sterile. Dette gir økt risiko for infeksjon hos pasienter som får administrert legemidlet. Risikoen ved denne kvalitetssvikten er vurdert som minimal sammenliknet med konsekvensene av å ikke få antidotbehandling ved en behandlingstrengende cyanidforgiftning. 

Mangelsituasjon
Kvalitetssvikten har ført til produksjonsstans av Cyanokit. Det har resultert i en kritisk mangel på legemidlet i Europa. Mangelsituasjonen kombinert med nytte/risikovurderingen ligger til grunn for at de aktuelle batchene ikke er trukket tilbake, og alle batcher av Cyanokit kan brukes ved behandlingstrengende cyanidforgiftning. Bruk av mulig kontaminerte batcher gjelder kun i mangelperioden. Detaljer om hvilke batchnummer og utløpsdatoer som er omfattet, er angitt informasjonen fra European Medicines Agency, se lenke nederst i artikkelen.

Endrer ikke indikasjonene 
Giftinformasjonen opprettholder derfor indikasjonene for bruk av Cyanokit ved cyanidforgiftning . Ved alvorlig og tidskritisk cyanidklinikk administrer Cyanokit raskt. Se Cyanid - behandlingsanbefaling ved forgiftning for mer informasjon. Kontakt Giftinformasjonen ved usikkerhet om indikasjonen, eller behov for veiledning i å tolke kliniske tegn eller om forgiftningsforløpet er cyanidrelatert. 

Viktig å unngå unødvendig administrering
Giftinformasjonen anbefaler alle sykehus å være ekstra påpasselig med å unngå unødvendige administreringer i mangelperioden. Begrunnelsen for dette er både den kritiske mangelen på selve produktet og infeksjonsrisikoen for den enkelte pasienten. Giftinformasjonen bistår gjerne med veiledning, og vi vil samtidig støtte legemiddelmyndighetens anbefaling om å følge infeksjonsparametere hos eksponerte pasienter.

Hele advarselen fra European Medicines Agency og Serb Pharmaceuticals kan leses her: Cyanokit (hydroxocobalamin) 5 g powder for solution for infusion: Quality defect due to potential microbial contamination of certain batches resulting in a potential risk of infection.