Etseskader sett hos rusbrukere
Oslo Universitetssykehus ser en økning i antall pasienter med etseskader satt i sammenheng med bruk av rusmidler.

Det har den senere tid vært en økning i antall pasienter til Oslo universitetssykehus (OUS) med til dels alvorlige etseskader fra ammoniakkholdige løsninger (produkter som Salmiakk, Salmi og lignende). Dette settes i sammenheng med bruk av kokain/crack.
Ammoniakkholdige løsninger er alkaliske, og kan gi livstruende skader og store smerter som følge av etseskader i spiserør og magesekk etter noe latens. Hevelse i luftveiene kan gi respirasjonsbesvær allerede minutter etter inntak, og gi behov for intubasjon.
Oppfordring har gått ut til brukere om å unngå å fylle Salmiakk og lignende produkter på flasker som kan forveksles med annen drikke eller andre rusmidler (f.eks. GHB).
For informasjon om behandling ved mistanke om inntak av ammoniakkholdige løsninger, se Etseskader etter eksponering for alkalier.